Főoldal
Csolnokért díj

Fleischmann Dezső bányászcsaládban született Csolnokon. Követve a család férfi tagjait ő is bányászként kezdte munkás éveit.

Vájár szakmát tanult, majd nyugdíjazásáig bányászként dolgozott a Dorogi Szénbányák több csolnoki bányaüzemében és a Bányászati Aknamélyítő Vállalatnál.

Az egykori robbantómester nyugállományba vonulása után fontosnak érezte a bányászathoz kötődő emberek közösségének összetartását. Előbb a Csolnoki Nyugdíjas Bányász Szakszervezet elnökeként és a 2001.-ben létrehozott Bányászklub vezetőjeként tevékenykedett, majd a 2012. óta a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület elnökhelyettese feladatkörét látja el. Közösségépítő tevékenysége miatt községünk méltán elismert tagjává vált.

Dezső bácsi küldetésének érezte, hogy bányász őseink munkaeszközeit összegyűjtse és megőrizze az utána következő generációk részére. Lelkes kis csapatával az akkor már lepusztult állapotban lévő Bányász Művelődési Ház épületének állagjavító felújításaival, termeiben a saját maga gyűjtötte, illetve cégek és magánszemélyek által adományozott eszközök kiállításával, a kültéri bemutató terület fáradtságos fizikai munka általi kialakításával a Dorogi Szénmedence egyedülálló bányászati gyűjteményét hozta létre. A segítők rengeteg önkéntes közösségi
munkája révén jelentős érték, települési és turisztikai látványosság jött létre. Dezső bácsi keze munkáját számtalan bányászati tárgyú makett is dicséri. Lelkesedése, töretlen kitartása révén e nemes cél motorjává vált, példa mutatásával számos támogatót, segítőt állít ma is
ügye mellé.

Szabad idejét feláldozva házigazdaként, gondnokként állandóan rendelkezésre áll a Bányászati és Ásványgyűjteményt megtekinteni vágyó érdeklődők, turistacsoportok részére. A Vendégkönyvben lévő bejegyzésekből is láthatóan Fleischmann Dezső kiváló és élvezetes tárlatvezetéssel mutatja be a bányamunkát, a bányászéletet, hiteles képet festve e nehéz foglalkozás mindennapjairól. Bányász ünnepeken és a Bányász Művelődési Házban helyet kapó rendezvényeken barátait és családját is mozgósítva vesz részt. A település egyéb rendezvényeinek is aktív részt vevője. Személyében képviseli a község szempontjából egykor legmeghatározóbb foglalkozás ma is élő, sajnos egyre csökkenő csoportját.

 

Fleischmann Dezső, Csolnok község múltját és jelenét is meghatározó, kiemelkedő bányász- hagyományápoló tevékenységével, életművével jelentős mértékben hozzájárult a településünk fejlesztéséhez, kulturális életének, közéletének alakításához, a település hírnevének öregbítéséhez, turisztikai, idegenforgalmi kapcsolatainak szélesítéséhez. Munkássága alapján méltó arra, hogy a Csolnokért díj büszke tulajdonosainak sorába álljon!

KÖZADATKERESŐ

 

 

magyarorszag

Kövess minket!

Tájékoztató videó a helyes csatornahasználatról

Képre kattintva megtekinthető a videó!

Tisztelt Ügyfeleink!

A 191/2020. (V. 8.) sz. Korm. rendelet szerinti ellenőrzött bejelentésüket (veszélyhelyzet alatti engedély-kötelezettség tárgyában) a This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. címen tehetik meg.

Pőczéné dr. Csorba Erika 
jegyző

Július 2021
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

ASP pályázat